ЛЕМКИНЯ МИРОСЛАВА (МИРОСЯ)

 Десять років тому мені приятелі презентували досить цупкенький (358 стор.) том «Лемківщина». Тоді я, відверто кажучи, подарунок не оцінила. Академічне видання. Чорно-білі фотографії… Та й поклала на полицю до тематично споріднених книжок.
 За літа, що минули відтоді, чималенько моїх етномоделей розійшлося світами. Якось, гортаючи альбом, присвячений художниці Олені Кульчицькій, уподобала її акварелі – зарисовки одягу карпатських українців. Особливо привабили шата бойкині: біла свитка, вишита стилізованими квітами, цікавий головний убір – чільце зі спадаючими на личко намистинами, лаконічна вишивка сорочки ( чорним по білому).

 І стала «Бойкиня» 445-ю лялькою у моєму п’ятнадцятилітньому доробку. Мешкає вона нині в далекому Сінгапурі.
 Тоді ж пригледіла в альбомі й інші незвичні, як для традиційного українського народного одягу, строї. Широкі гофровані білі спідниці з кольоровими поперечними стрічками, якісь шалики ( теж білі ), приспущені на руки, коротка керсетка, зовсім не така, як у гуцулів. Та це ж лемки! Дуже своєрідна «пелюстка» квітки-України.   Розміщені на заході українського масиву Карпат в оточенні польського, словацького та угорського етносу, попри колишню суцільну денаціоналізацію, насильницьку депортацію, представники цієї групи нашого народу зуміли зберегти свою етнокультурну самобутність.

 Лише, коли заходилася робити ляльку і мені забракло графічної інформації, згадала про давно подаровану книжку. Перечитала і  зрозуміла що до чого.
 Художниця замалювала одяг жіночий, а я захотіла показати дівочий – щоб і коса була і відповідний головний убір. Тут  стало в пригоді  академічне видання.

 Отак і з’явився на світ мій 451-й витвір -  лемкиня Мирося. Її  головний убір («парта»)- обручик, обтягнутий чорним оксамитом і розшитий блискучими намистинами. До нього прикріплені, перегнуті кільцями червоні стрічки. А з плечей  на руки спускається довга рушникоподібна «плахтина», характерна лише для представниць цієї етнографічної групи українського народу. На шиї у лемкині прикраса з бісеру.